Alespoň 2x denně si čistit zuby, používat zubní nit a mezizubní kartáčky, chodit k zubaři na pravidelné preventivní prohlídky, to jsou základní pravidla péče o chrup. Zdraví našich zubů však můžeme podpořit i dalšími způsoby, včetně vhodně zvolené stravy a používáním správných, kvalitních produktů pro péči o zdravý chrup a dutinu ústní.
Správné stravovací návyky jsou velmi důležité pro blaho dutiny ústní. Od nich se odvíjí velké množství ústních problémů. Zanedbaný zubní kaz může vést k postupné ztrátě chrupu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu, negativnímu ovlivnění pracovního a sociálního uplatnění člověka i k ekonomickým ztrátám.
Jedním z nejčastějších onemocnění dutiny ústní je právě zubní kaz. Jeho předstupněm je zubní plak (bakteriální plak) – je to měkká a do jisté míry neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech a hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, což způsobuje zubní kaz. Zubní plak je velmi dobře odstranitelný správným čištěním zubů.
Ale pozor! Jakmile se do zubního plaku vysráží minerální látky, ztvrdne, a stává se z něj zubní kámen. Tento již není dost dobře možné odstranit prostým čištěním zubů a musí se odstranit mechanicky pomocí nástrojů. Zubní kámen vede k zánětům dásní, neboť je dráždí chemicky i mechanicky a může se stát předstupněm paradentózy. Zubní kaz je typickým civilizačním onemocněním a přímo souvisí s charakterem naší stravy.
Mezi další závažná onemocnění dutiny ústní patří paradentóza, velmi častá u kuřáků, kteří mají sníženou obranyschopnost. Toto onemocnění podporuje vznik zubního plaku i zubního kamene. Je způsobeno rozmnožením bakterií v oblasti dásní, což vede k zánětu. Ten následně činí dáseň křehkou, dáseň postupně ustupuje, obnažují se zubní krčky a bakterie pronikají do prostoru pod ni. Konečným a nejtěžším stádiem je pak ztráta zubů.